RECENZJA: Star Wars. Nowości wydawnicze - październik 2017
Październik to miesiąc najbardziej wytężonej aktywności polskich wydawców w ciągu całego roku. Sprawdź, czy znajdziesz coś dla siebie!
Standardowo ukazały się nowy Star Wars Komiks - Poe Dameron: Nadciąga burza oraz powieść Kres Imperium. Ponieważ są to dosyć ważne tytuły, na ich recenzję przyjdzie pora w osobnych tekstach.
Gdzie jest Wookiee to dwuczęściowa seria książek ze "znajdźkami". Na każdej stronie przedstawiającej jakąś gwiezdnowojenną lokację musimy odnaleźć Chewbaccę (a w części drugiej również innych słynnych Wookiech!) oraz pozostałych bohaterów Star Wars. Co ciekawe, podczas przeglądanie pięknie wydanych albumów, możemy natknąć się również na inne niesamowite nawiązania do EU. Część z nich została wypisana na ostatnich stronach, reszta stanowi raczej element żartu rysownika, który swoje zadanie wykonał kapitalnie!
Co ciekawe, oba tytuły znacząco różnią się rozmiarem! Gigantyczna część pierwsza może być wspaniały portalem do świata Gwiezdnych Wojen, kiedy znajdujemy się w domu. Druga zaś, uzupełnienie wcześniejszej o nowe miejsca, wspaniale nada się w podróży, ze względu na mniejsze gabaryty.
Gdzie jest Wookiee to książki zdecydowanie przeznaczone młodszym fanom, ale starzy wyjadacze, szczególnie ci uwielbiający wynajdywać przeróżne easter eggi, również powinni znaleźć coś dla siebie.
Ilustracje: Ulises Farinas, Gabriel Cassata
Tłumaczenie: Anna Hikiert, Tomasz Klonowski
Liczba stron: 40
Oprawa: twarda
Cena: 39.99 zł (cz.1) / 34.99 zł (cz.2)
Album Star Wars Koncepty wydawnictwo Ameet zadedykowało fanom na 40lecie Gwiezdnych Wojen. Znajdziemy w nim wiele kolorowych ilustracji, które stały się podstawą dla starwarsowych produkcji - zaczynając od Klasycznej Trylogii, przez prequele, The Force Unleashe i The Clone Wars oraz kończąc na niezrealizowanych nigdy tytułach Star Wars 1313 i Detours.
Trochę zabrakło mi przy tym wszystkim tekstu, który przekazywał wiele wspaniałych informacji w Przebudzeniu Mocy: Wizjach Twórców, z którymi niestety nie zadbano o spójność rozmiarową, w przypadku nowego albumu.
Książka jest zdecydowanie obowiązkowych zakupem dla prawdziwego fana Gwiezdnych Wojen, jeżeli oczywiście nie chcecie bawić się w wyszukiwanie w internecie podniszczonych kopii dawnych amberowych Albumów...
Wprowadzenie: Doug Chiang
Tłumaczenie: Marcin Bauer
Oprawa: twarda
Liczba stron: 176
Cena: 99.99 zł
Kolejną rzeczą wydaną z okazji czterdziestolecia sagi, jest zbiór trzech powieści od wydawnictwa Egmont. Na przecudownym pudełku zabrakło niestety obiecanego loga promującego to niezwykłe wydarzenie.
Same książki są adaptacją Oryginalnej Trylogii, a przeznaczono je raczej dla młodszego odbiorcy. Nie planuję ich czytać - po zapoznaniu się z fragmentami zauważyłem niedorzeczne rozwiązanie - narrator zwraca się w nich bezpośrednio do czytelnika, co raczej nie powoduje wrażenia epickości. Uważam, że prawie 70 złotych za kartonowe pudełko, które może wydawać się jedyną rzeczą bezpośrednio interesującą fana, to trochę dużo.
Znacznie bardziej interesującą rzeczą, choć również nie wybitną, jest Encyklopedia Ilustrowana, na temat której rozpisałem się w ubiegłym tygodniu. Pełną recenzję możecie przeczytać klikając TUTAJ.
Na tym oczywiście nie kończy się jesienna ofensywa wydawnicza Egmontu, bowiem w środę do sprzedaży trafiła książka dla prawdziwych pasjonatów tego typu zajęć - Star Wars Kirigami. Słusznie odstraszać może tutaj zdecydowanie zawyżona cena, jednak tytuł być może wyda się Wam interesujący ze względu na myśliwiec TIE Silenecer z The Last Jedi, jeden z kilkunastu z sagi, który zbudujecie za pomocą żmudnej sztuki wycinania.
Spodobał mi się również pomysł zastąpienia filmowych kadrów grafikami i szkicami koncepcyjnymi, dzięki którym łatwo możemy domyślić się, kto jest docelowym odbiorcą tego wydania.
Ilustracje: John Godwin
Tłumaczenie: Anna Hikiert, Błażej Niedziński
Liczba stron: 96
Oprawa: miękka
Cena: 89.99 zł
Dzieci to oczywiście główne źródło dochodów Disneya, dlatego nie mogło zabraknąć tworów dedykowanych tej właśnie grupie odbiorców.
Jedną z jesiennych nowości jest Wielka Ucieczka BB-8, która starszych czytelników może zainteresować przesłodkimi ilustracjami oraz kanonicznym statusem historii. Niestety, polskie niskokosztowe wydanie w niewielkim stopniu przypomina wydaną w Piątek Mocy twardo-okładkową wersję amerykańską, chociaż możemy to odebrać też pozytywnie - nie zapłacimy zbyt wiele za raczej infantylną historię.
Drugi, jeszcze wrześniowy tytuł, to książeczka LEGO STAR WARS Księżniczka Rebeliantów. Mimo, że jest ona przeznaczona dla dzieciaczków, wydano ją w twardej oprawie, wypełniono humorystycznym - charakterystycznym dla dzieł LEGO humorem oraz cudownymi grafikami. Dla dzieci - polecam, chociaż boję się, że o zainteresowaniu zdecyduje tu niestety brak figurki.
Macie już któryś z nowych tytułów? Pochwalcie się w komentarzach!
Komentarze
Prześlij komentarz